Jakie buty motocyklowe wybrać do jazdy po mieście?

Miejska jazda motocyklem bez wątpienia różni się od sportowych wypraw na tor czy błotnistych jazd off-road. Wszystko to znajduje swoje odbicie w wyposażeniu oraz stroju motocyklisty, a gdy w grę wchodzi nasza wygoda i bezpieczeństwo, wypada odpowiednio przystosować się do danej sytuacji i otoczenia. Dziś omówimy buty motocyklowe do miasta. Jak je wybrać? Czym powinny się one wyróżniać? Po czym ocenić dobry model? Istotnych cech oraz parametrów takich butów jest wiele, dlatego zapraszamy do dalszej lektury!

Miejskie buty motocyklowe, czyli jak mieć ciastko i zjeść ciastko?

Wybierając się na motocyklową podroż po mieście, zazwyczaj nie trzeba przejmować się nadmierną ilością błota czy obecnością sliderów do pokonywania torowych łuków niczym Valentino Rossi – z tym po prostu nie spotkamy się podczas bulwarowej jazdy po mieście. Można zatem pozwolić sobie na nieco więcej luzu w doborze obuwia – nie ma sensu ubierać długich, ciężkich butów z pełnymi protektorami (chyba, że po prostu się takie preferuje).

Idealne buty motocyklowe do miasta to takie, które oferują komfort i odpowiedni design, nie rezygnując przy tym z odpowiedniej wentylacji i ochrony stopy podczas jazdy. Dla szybkiej charakterystyki takich produktów warto zapoznać się z tym, co do zaoferowania ma choćby popularna marka Shimma (tu polecamy miejski model SX-2), która się w nich specjalizuje. Rzecz jasna, istnieją także inni, warci uwagi producenci – wielu klientów zachwala również buty miejskie Forma Viper czy Rebelhorn Tramp.

Najistotniejsze cechy miejskich butów motocyklowych!

Zastanawiając się, jakie buty motocyklowe do jazdy po mieście spiszą się najlepiej, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich specyfikację techniczną. Jeśli nie ma się możliwości przymierzenia i przetestowania ich osobiście, trzeba polegać na danych dostarczonych przez producenta, lecz jeśli te podane są w czytelny sposób, powinny być w zupełności wystarczające.

Najwięcej można dowiedzieć się po samym materiale, który został w produkcji takiego buta zastosowany. Jak można się spodziewać, rynek zdominowany jest głównie przez obuwie skórzane – nie jest to jednak zwykła skóra, lecz specjalnie spreparowana, lekka i wentylowana. Główną zaletą takich butów jest ich przewiewność, pozwalają one na właściwą cyrkulację powietrza, utrzymując dobrą temperaturę podczas jazdy. Skóra taka jest również zaskakująco lekka, dlatego nogi nie powinny boleć nawet przy dłuższych podróżach.

Popularną alternatywę stanowią materiałowe buty motocyklowe do miasta. Te wykorzystują zazwyczaj nowoczesne technologie i w niczym nie ustępują swoim klasycznym odpowiednikom wykonanym ze skóry. Te modele szczególnie często robią pożytek ze specjalnego meshu, charakterystycznego dla obuwia turystycznego. Rozwiązanie to wprowadza zupełnie nowy poziom komfortu i wentylacji, dlatego warto je przetestować!

Obuwie wiązane jest sprawdzoną opcją – klasyczne, znane od wieków sznurówki zawsze sprawdzają się w dopasowywaniu buta do stopy. Rzecz jasna, istnieją różne alternatywy dla tego rozwiązania, lecz tak naprawdę nic nie zastąpi starych, dobrych sznurowadeł.

Bezpieczeństwo ponad wszystko – także w mieście!

Wspólną cechą odzieży motocyklowej jest nie tylko zapewnianie komfortu, ale i bezpieczeństwa motocyklisty. Prawidłowo zaprojektowane, miejskie buty motocyklowe, muszą być stworzone z myślą o ochronie kostki i stopy. Jak wiadomo, podczas ewentualnej kolizji z innym pojazdem czy nawet zwykłej parkingówki, ubiór motocyklisty jest jedynym, co stoi na drodze pomiędzy nim a asfaltem. Warto więc upewnić się, że zakupione obuwie miejskie oferuje co najmniej satysfakcjonujący poziom zabezpieczeń, obejmując zarówno stopę, jak i kostkę.

Dlatego nie polecamy jazdy po mieście czy wyjazdów „po bułki” w zwykłych trampkach. Chociaż miejskie buty motocyklowe często wyglądają jak trampki, to jednak do ich produkcji zastosowano o wiele trwalsze materiały i dodatkowe protektory, który mają ochronić stopę motocyklisty podczas niespodziewanego zdarzenia (o które w mieście nie trudno), zapewniając przy tym niespotykany przy innym obuwiu motocyklowym poziom wentylacji – docenicie to, jadąc w upalny dzień po mieście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *